2011. szeptember 7., szerda


Szeretnél Pilóta lenni nálunk?

Máv Repülőklub, 2011. szeptember 7., 16:51
Pilótaképzés

Valósítsd meg álmaid, tanulj meg repülni!
Tartalom: Aktuális   Tudnivalók   Kiképzés menete   Mennyibe kerül? 

Repülőklubunk nagy hangsúlyt fektet vitorlázó és motoros pilóták képzésére. 
Növendékeink alapos elméleti felkészítést követően tapasztalt oktatók segítségével sajátítják el a repülés fortélyait.

A vitorlázó gyakorlati oktatás hétvégenként, a teljesítményrepülés minden (időjárás szempontjából) repülhető napon és táborokban történik.

Oktatási célra egyesületünk tíznél több együléses és négy kétüléses vitorlázógépet tart fenn.
Motoros kiképzés esetén a növendékek időbeosztásához alkalmazkodva biztosítjuk a megfelelő légijárművet.

Aktuális információk:
Gyere Te is, Repülj Velünk!
A MÁV repülőklub mely az ország egyik legrégebbi és legnagyobb repülőklubja kezdő vitorlázórepülő tanfolyamot indít ebben az évben is, hogy minél szélesebb körben megismertesse a repülés szépségeit.
Váltsd valóra az álmaidat! Tanulj meg repülőgépet vezetni!

A repülés egyáltalán nem ördöngös dolog, mindössze egy csipetnyi bátorság és elhatározás szükséges az első lépések megtételéhez a többi utána magától jön! 
A tanfolyamot akár már 16 éves kortól elkezdheted! Így előbb tanulhatsz meg repülni, mint autót vezetni!
Minden évben áprilistól októberig -időjárás függvényében- minden hétvégén és munkaszüneti napon repülünk a Budakeszi (Farkashegyi) sportrepülőtéren ahol kétüléses vitorlázógépekben, felkészült, komoly tapasztalattal rendelkező oktatók közreműködésével, sajátíthatod el a motor nélküli repülést, mely minden repülőgép-vezetés alapja. A vadászpilóták is itt kezdik.
Megtapasztalhatod velünk milyen érzés is hangtalanul siklani a levegőben a felhők között, együtt szárnyalni a madarakkal, könnyedén és hangtalanul siklani a kék égen akár 2000 méter magasan távol a földtől és gyönyörködni a panorámában, nézni a földet, ahogy elterül alattad térképként a táj. 
Tudd meg Te is, milyen érzés is magasan a föld felett szárnyalni egyedül repülni!

Csatlakozz hozzánk, legyél Pilóta te is! Ha kérdésed van, vagy jelentkeznél, keresd bátran a kiképzési program vezető oktatóját, vagy gyere el a tanfolyam nyitónapján:

Ungár László
Telefon: +36-20-531-2608
E-mail: aeromotor@vnet.hu

A kezdő vitorlázórepülő tanfolyam indul: 2011. november 1-jén! (Késöbb is lehet csatlakozni.)
Helyszín: Budapest, MÁV Repülőklub, Rákóczi út 86. I emelet 4. (a Keleti pályaudvar közelében)
Várunk Szeretettel!

Először néhány formális tudnivaló: 
 · Életkor: a gyakorlati kiképzés (repüléshez) megkezdéséhez min. 16 év, a szakszolgálati engedély ("jogosítvány") megszerzéséhez 17 év
 · Iskolai végzettség: alapfokú elegendő
 · Orvosi vizsgálat: a Sportkórházban vagy a Gyáli úti Merényi Gusztáv Kórház Repülőorvosi Bizottsága előtt. 
 · Ezek alapján lehet megszerezni az ún. növendék-szakszolgálati engedélyt.A kiképzés menete

Ősztől tavaszig elméleti oktatás, heti egy-két esti alkalommal (aerodinamika, szerkezettan, műszertan, szabályzat, gyakorlati repülés, típusismeret, később a teljesítményrepülés elmélete, meteorológia, navigáció). A tantermi oktatás a klubhelyiségünkben: Budapest VII. Rákóczi út 86. I. emelet 4. sz. alatt történik. 
A gyakorlati repülés
Helyszíne a Farkashegyi Repülőtér, Budakeszi és Törökbálint között a Budai-hegység festői környezetében. A repülőtéren a kinnalvásra is alkalmas, mosdóval, konyhával is felszerelt, kb. 50 fő befogadóképességű faház szállásépületünk is a rendelkezésünkre áll. Első szakasz - az első egyedülrepülésig: ("B" vizsgáig) kb. 70 iskolakör oktatóval, a repülőgép vezetés alapelemeinek és vészhelyzetek megoldásának oktatása.

Utána következik az első egyedülrepülés!

"B" vizsga: 5 egyedül repült iskolakör. A növendék tudása ekkor kb. arra elég, hogy behatárolt meteorológiai és forgalmi feltételek mellett (gyenge szél, nincsenek erős emelések-merülések és nincs nagy forgalom, ahol sok egyszerre leszálló gép között kell "befűznie" magát) az iskolakört biztonsággal megrepüli.

Második szakasz: "B"-tol "C" vizsgáig: kb. 20-25 felszállás részben egyedül, részben oktatóval. Célja a manuális rutin erősítése és a vitorlázás alapelemeinek megtanulása (termikelés, lejtő repülés).

"C" vizsga: minimum 10 perc egyedüli vitorlázás, ekkor már termikelni vagy lejtővitorlázni is kell.

Harmadik szakasz: "C"-tol "D" vizsgáig (ezüst koszorú). Innen kezdődnek az élvezetes repülések: 1/2 óra, 1 óra oktatóval és egyedül, 3 óra, 5 óra majd egy min. 50 kilométeres távrepülés (Farkashegyről általában Dunaújvárosig, Périg vagy Úrhidáig) Eközben 1000 méteres magasságrepülést is kell teljesíteni.

Ha a növendék ügyes, ezalatt átülhet együléses teljesítmény-gyakorló gépbe, ezzel könnyebb és élvezetesebb a távrepülés is.

A harmadik szakaszban, ha összegyűlt a "C" vizsga után min. 5 óra össz. repült idő, elkezdhető a repülőgépes vontatás tanulása, ez általában egy egyhetes táborban teljesíthető.

Ha mindez megvan, a Légügyi Hatóságnál elméleti és gyakorlati vizsgát kell tenni, ezután kap az ember szakszolgálati engedélyt és lesz a növendékből pilóta!

Erre a szintre általában a második év vége felé jutnak el a növendékek, bár volt már arra is példa, hogy valaki egy szezon alatt teljesítette ezt a szakaszt.

A tanulás folytatódik, immár "saját jogon" - nem az oktató felügyelete mellett és felelősségére - lehet gyakorlatot gyűjteni, újabb és újabb típusokra jogosultságot szerezni, és fokozatosan növekvő távokkal a távrepülést gyakorolni, versenyzésbe bekapcsolódni. Gyűlik a repülési és meteorológiai tapasztalat, csiszolódik a tudás.

További, a nemzetközi repülőszövetség (FAI) által jegyzett teljesítmény szintek: 
Arany koszorú: ("E" vizsga) 5 óra, 3000 m magasság, 300 km távrepülés
Gyémánt koszorú: ("F" vizsga): 5000 méter magasság (ez mindig tiszta magasság-nyerést jelent, amit vitorlázva önállóan emelkedik a pilóta) 300 km befejezett táv háromszögben vagy hurokban, 500 km szabad távrepülés.

80 repült óra tapasztalat után el lehet kezdeni műszerrepülést ("vakrepülést") tanulni, kétgépes vontatást végezni, 250 óra után oktatói tanfolyamot végezni.

A tag lépked előre a klubon belüli "ranglétrán", megtanul sok hasznos dolgot ami a repülőüzem kiszolgálásához kell, csörlőt kezel, autóval kötelet húz, repülőgépet karbantart, stb.

A vitorlázó repülés közösségi sport, hiszen sok ember összehangolt munkáját igényli, mindenki dolgozik, és kiszolgálja a másik repülését, majd ha rá kerül a sor, őt szolgálják ki.

Anyagi feltételek
Elöljáróban érdemes megjegyezni, hogy a vitorlázórepülés nem annyira drága, mint sokan gondolják, de ez feltételezi a tagok munkáját!
Az egyesület önfenntartó, nincs mögötte komoly pénzeket adományozó szponzor, bár a tradicionális nevet megtartottuk. Az egyesület bevételei a tagok befizetéseiből (tagsági díj és repülési díj) valamint az egyesület gazdasági célú tevékenységének nyereségéből állnak össze.

Ezek alapján, a becsült költségek a követezők:
Reálisan az összköltség egyedülrepülésig ("B"-vizsgáig) kb. 200.000 Ft.
"C"-vizsgáig további 50.000 Ft.

Ezen költségek kicsit részletesebben:
Belépési díj: 40.000 Ft.
Éves tagdíj: 40.000 Ft (tárgyév március 10-ig). Ezt lehet havonta is fizetni, ekkor 3.800 Ft/hó.
Első kiképzési díj, amikor elkezdesz repülni: 18.000 Ft, a másik kettő, az azt követő 1-2 ill. 2-3 hónapban, attól függ, hogyan haladsz.
Repülési díj attól függ, mennyit repülsz, de egy nap általában öt iskolakört repülsz, ez kb. 6.000 Ft. Ezeket előre kell fizetni.

Utána a költség a repült időtől, csőrlések és vontatások számától függ (2-3.000 Ft/óra, 1.000 Ft/csőrlés, kb. 6.000 Ft/vontatás). 
Fontos megemlíteni, hogy a vontatásra történő átképzésnek a költsége további 80-100.000 Ft. 
A fentieken túl az orvosi vizsgálatért és a növendék szakszolgálati engedélyért is fizetni kell (kb. 12.000 Ft és 5.000 Ft).

Elméleti kezdő-tanfolyamunk minden évben novemberben kezdődik, heti egy alkalommal 18-20 óra között a MÁV Repülőklub klubhelységében, Rákóczi út 86. I emelet 4. (a Keleti pályaudvar közelében) történik. (Ha késöbb csatlakoznál, márciusig utól tudod érni a többieket.)
A gyakorlati repülés március végén kezdődik a Farkashegyi repülőtéren.

További információ - vitorlázórepülés:
Ungár László ungaranzani@gmail.com 0620-531-2608
Melicher Géza gmelicher@hotmail.com 0630-456-7620
Bedő Erik bedo.erik@sciamus.hu 0630-931-2163

További információ - motoros pilótaképzés:
Porcsalmy Zoltán porcsalmyz@kesz.hu 0630-944-8777

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése